Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Tuesday, 12 May 2015 20:51

Studenci historii z Bonn w Morawie

Rate this item
(0 votes)

Już po raz trzeci w Morawie gościła 30-osobowa grupa studentów z Bonn. O niemal rodzinną atmosferę pobytu w dniach 8.-12.kwietnia 2015 zadbały gospodynie pałacu w Morawie: pani Melitta Sallai i Marzena Szwegler. Od początku w projekcie „Bonn-Morawa” uczestniczy także pan Rudolf  Gocke, student-senior, który wspiera go także finansowo.

Dr. Christoph Studt z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Bonn organizuje podróże studyjne na Dolny Śląsk dla swoich studentów od 2013 roku . Program takiej corocznej podróży koresponduje z tematem jego seminarium, jakie prowadzi na uczelni przez cały semestr poprzedzający wyjazd; tematy z lat poprzednich to „Ucieczka i wysiedlenia” (2013) i „Krąg z Krzyżowej” (2014). Tym razem tematem wiodącym seminarium oraz podróży były zbrodnie Trzeciej Rzeszy, na przykładzie obozów koncentracyjnych.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Po zapoznaniu się z tragiczną historią hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen studenci złożyli przy tzw. ścianie śmierci wieniec upamiętniający ofiary; poruszające słowa o odpowiedzialności za pamięć o tych zbrodniach wygłosił dr. Studt. Dalsza trasa prowadziła śladami wybranych filii b.obozu Gross-Rosen: w Kamiennej Górze zachowały się baraki mieszkalne więźniów i fabryka łożysk kulkowych, w Głuszycy dostępny do zwiedzanie jest kompleks Osówka, mroczne świadectwo zagłady więźniów przez morderczą pracę w ramach wojennego projektu „Riese”.

Ciekawym miejscem na mapie kulturalnej regionu jest Krzeszów, z barokową bazyliką Matki Bożej Łaskawej i kościołem św. Józefa, w którym studenci podziwiali freski Michaela Willmanna, nazywanego „śląskim Rembrandtem”. Barokowy kompleks cysterski w Krzeszowie jest nominowany do tytułu światowego dziedzictwa UNESCO.

Drugi dzień programu był poświęcony Krzyżowej – historię tego miejsca i różnorodną działalność „Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego” ciekawie przedstawił pan Dominik Kretschmann, kierownik tamtejszego Miejsca Pamięci. Zwiedzanie obiektu, dyskusje, rozmowy – Krzyżowa to ważny i stały punkt programu bońskich podróży studyjnych.

Nieodzowna była wizyta w Kościele Pokoju w Świdnicy – to jedyne w swoim rodzaju świadectwo tolerancji religijnej na XVII-wiecznym Śląsku budzi zachwyt wszystkich gości.

Niezapomniane chwile studenci mieli okazję przeżyć w pałacu w Morawie w czasie wieczornej rozmowy przy kominku z panią Melittą Sallai, Niemką urodzoną jeszcze w niemieckiej Muhrau (obecniej Morawie), w rodzinie ówczesnych właścicieli pałacu. Słuchaczy interesowała historia jej życia, przede wszystkim motywacja do powrotu do polskiej Morawy, historia rodziny, pałacu, współczesna działalność edukacyjna i charytatywna Fundacji św. Jadwigi.

Także i tym razem studenci odwiedzili tutejsze przedszkole prowadzone w pałacu; dzieci cieszyły się z prezentów, chyba najbardziej ze słodkości „made in Bonn”(żelki „Haribo”).

Tradycyjnie sobotę grupa spędziła we Wrocławiu. Renata Bardzik-Miłosz, germanistka i przewodniczka po Wrocławiu –  która współorganizuje podróże studentów z Bonn i towarzyszy grupie przez cały program  –  w profesjonalny, sympatyczny pokazała sposób „swoje” miasto w różnych odsłonach.

Pożegnalny wieczór w Morawie zakończył tegoroczną podróż na Dolny Śląsk. W drodze powrotnej do Bonn studenci zwiedzili jeszcze zamek Hubertusburg pod Lipskiem.

Polsko-niemiecki team organizatorów, bogatszy o doświadczenia z tej podróży, planuje już następną – wiosną 2016 roku kolejna grupa studentów z Bonn zawita do Morawy.

(tekst: Christoph Studt, tłumaczenie: Renata Bardzik-Miłosz) 

Read 2828 times Last modified on Wednesday, 13 May 2015 18:16