Print this page
Sunday, 07 June 2015 20:17

Wycieczka do Morawy uczniów z Niemiecko-Polskiej Szkoły Pojednania i Dialogu im. W. Brandta w Warszawie 11-15.05.2015

Rate this item
(0 votes)

Pięć cudownych dni spędzonych w Międzynarodowym Domu Spotkań Morawa. W tym roku pojechaliśmy na naszą najpiękniejszą wycieczkę klasową do Pałacu w Morawie.

Morawa to mała wieś na Dolnym Śląsku, niedaleko Wrocławia. Mieliśmy szczęście przez pięć dni mieszkać w pałacu, w którym jako jedna z siedmiorga rodzeństwa urodziła się babcia naszej klasowej koleżanki.

Mieliśmy tam wspaniałą opiekę, wszyscy mieszkańcy i pracownicy Pałacu byli bardzo mili i gościnni, każdy czuł się bardzo dobrze. Przyjechaliśmy do Morawy 11 maja po południu, zaraz poznaliśmy najbliższy teren, w czym bardzo pomocna była nasza koleżanka, która była tu nie po raz pierwszy.

Pałac i park jest bardzo duży, pięknie położony i blisko natury, otoczony starym folwarkiem, w pobliżu znajduje się stadnina koni.

Wieczorem odbyło się spotkanie przy kominku, podczas którego Melitta Sallai opowiadało o swoim dzieciństwie spędzonych w Pałacu w Morawie, która kiedyś nazywała się Muhrau.

Pani Melitta pięknie opowiada a my byliśmy wdzięcznymi słuchaczami i zadawaliśmy mnóstwo pytań.

Drugiego dnia pojechaliśmy na wycieczkę di Wrocławia, gdzie obejrzeliśmy najciekawsze miejsca. Pogoda bardzo nam dopisała.

Następne dwa dni spędziliśmy już na mniejszych obrotach. Zwiedziliśmy drewniany 500-letni Kościół Pokoju w Świdnicy i pięknie położony Zamek Książ. Wieczorem obejrzeliśmy film Szlachta na Śląsku.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy dzieci w przedszkolu prowadzonym przez Fundację św. Jadwigi a potem pozwolono nam pod okiem szefowej kuchni pomagać przy gotowaniu drożdżowych knedli ze śliwkami oraz smażeniu konfitur z rabarbaru. Niestety był to już ostatni dzień naszej wycieczki.

Miła atmosfera na wycieczce sprawiła, że lepiej się poznaliśmy, nie tylko między uczniami, ale również bliżej poznaliśmy nasze nauczycielki. Było fantastycznie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom Pałacu w Morawie, przede wszystkim p. Melicie, p. Marzenie i fantastycznej ekipie z kuchni.

Sonia Guillemot i Katrin Bauer

Read 3243 times