Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Friday, 03 July 2015 21:20

Zachować pamięć – Wege zur Erinnerung. Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży Hoyerswerda – Jaroszów w dn. 08-12.06.2015 r.

Rate this item
(0 votes)

W dn. 08-12.06.2015 r. W Pałacu w Morawie gościła szkoła Gymnasium Johanneum z Hoyerswerdy z Saksonii i Gimnazjum z Jaroszowa. Wspólnie zajmowano się tematyką robót przymusowych w czasach nazizmu. Centralnym punktem programu była wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Gros-Rosen w Rogoźnicy, który znajduje się niedaleko Morawy. W miejscu tym w latach 1940-1945 istniał obóz koncentracyjny, w którym życie straciło ponad 40.000 przymusowych więźniów.

Oprócz oprowadzenia po obozie odbyły się tam również warsztaty, między innymi analizowaliśmy listy, które więźniowie pisali do swoich bliskich.

Podczas następnych warsztatów zajmowaliśmy się biografiami osób, które były więzione i zmuszane do niewolniczej pracy.

W Górach Sowich zwiedzaliśmy sztolnie, zwane noszą nazwę Podziemne Miasto Osówka. Tutaj pracowali więźniowie z Groß-Rosen, zmuszani do nadludzkiego wysiłku, wielu z nich zmarło, nie mogąc podołać pracy ponad siły w nieludzkich warunkach. Podczas oprowadzenia dowiedzieliśmy się, że przeznaczenie tych sztolni, których budowa nie została dokończona, jest do dziś niejasne.

Wokół planów związanych z przeznaczeniem sztolni krąży wiele mitów. Przypuszcza się, że miała tam być kwatera Hitlera, albo że miała tam być produkowana Wunderwaffe.

Oprócz warsztatów w Gross-Rosen i zwiedzania sztolni mieliśmy spotkanie z p. Melittą Sallai, która opowiadała nam o swoim dzieciństwie i młodości spędzonej w Morawie, podczas której dowiedzieliśmy się również o historii regionu.

Spędzaliśmy również dużo czasu w ogrodzie i parku, gdzie zorganizowano nam pożegnalne ognisko. Dzięki sąsiedztwu stadniny mieliśmy również przejażdżkę konną po pięknej okolicy.

Wspólne pieczenie ciasteczek z życzeniami pod fachową opieki szefowej kuchni również pomogło w nawiązaniu porozumienia wśród uczestników. Pożegnanie w ostatnim udało nam się wykonać w dwóch językach, zanim rozjechaliśmy się do swoich domów.

Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Fundacji Bethe-Stiftung za finansowe wsparcie projektu Wege zur Erinnerung - zachować pamięć.

 

Read 2612 times Last modified on Friday, 03 July 2015 21:40