Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Sunday, 23 August 2015 16:57

Kurs Mistrzowski Sztuk Pięknych w Morawie 31.07-09.08.2015 r.

Rate this item
(1 Vote)

To już tradycja, że latem z każdego zakątka Pałacu w Morawie płynie muzyka. Projekt dotąd nazywany w skrócie kwartetami smyczkowymi to teraz Kurs Mistrzowski Sztuk Pięknych rozszerzony o warsztat malarski.

Również w tym roku do Morawy przyjechała na 10 dni młodzież z Polski i Niemiec, by razem wspólnie muzykować i malować. Jedni przywieźli ze sobą instrumenty a drudzy sztalugi, pędzle i farby akwarelowe.

Muzycy pracowali pod kierunkiem Zoi Nevgodovskiej, nauczyciela skrzypiec z wyższej szkoły muzycznej Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie. Kurs malarski prowadziła Joanna Pętkowska, doktorantka na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej i dyrektor Szkoły Rysunku i Malarstwa Lineare.

Uczestnicy codziennie poświęcali wiele czasu na intensywną pracę i ćwiczenia. Muzycy przygotowywali na koncert utwory Vivaldiego, Telemanna, Bacha, Mozarta i Sibeliusa. Plastycy ćwiczyli rysunek i akwarelę malując przepiękne motywy pałacu i parku. Po kilku dniach intensywnej pracy młodzi artyści spotkali się, by pracować razem i wtedy powstaly rysunki przedstawiające motywy muzyczne.

Celem projektu było również to, by rezultaty pracy młodych artystów zaprezentować publiczności. Pierwszy koncert otwarty dla publiczności miał miejsce 7 sierpnia w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu. Koncert odbył się po wieczornym nabożeństwie dzięki gościnności księdza Marka Żmudy.

Kulminacyjnym punktem projektu było uroczyste zakończenie połączone z koncertem i otwarciem wystawy. Na uroczystość przybyło ponad 70 zaproszonych gości, którzy po wysłuchaniu koncertu i obejrzeniu wystawy zostali zaproszeni na piknik do pałacowego parku.

Po uczcie duchowej goście skorzystali z uczty w dosłownym znaczeniu podziwiając kunszt pałacowej kuchni w Morawie.

Read 3445 times