Print this page
Tuesday, 06 October 2015 19:07

Melitta Sallai i Fundacja św. Jadwigi otrzymały Nagrodę Kulturalną Śląska

Rate this item
(0 votes)

5 września 2015 roku Melitta Sallai i Fundacja św. Jadwigi w Morawie otrzymały Nagrodę Kulturalną Śląska w kategorii nagroda specjalna dotowana kwotą 3000 euro. Uroczyste rozdanie nagród, przyznawanych już po raz 39 miało miejsce w Starym Ratuszu w Hanowerze. Polsko-niemieckie jury uznało zasługi Melitty Sallai, jak również wkład Fundacji św. Jadwigi w Morawie / Muhrau w budowanie porozumienia polsko-niemieckiego.

Dr. Markus Bauer w wygłoszonej laudacji zwracał uwagę nie tylko na wkład Melitty Sallai w utworzenie i prowadzenie charytatywnego przedszkola oraz ośrodka edukacyjnego w Morawie, lecz na cały jej życiorys i przede wszystkim na fakt, że dzięki jej obecności w Morawie panuje tam niepowtarzalny klimat, dzięki któremu  największe cnoty śląskiej arystokracji, takie jak: wielkoduszność, światowość i tolerancja są tu ciągle żywe.

Tegorocznymi laureatkami Nagrody Kulturalnej Śląska są ponadto Kinga Preis, polska aktorka filmowa i teatralna oraz Sabrina Janesch, pisarka, obydwie związane ze Śląskiem.

Galę rozdania nagród uświetnił występ Quartetto Morawa, złożony z młodych muzyków z Polski i Niemiec, uczestników letniego Kursu Mistrzowskiego Sztuk Pięknych, który odbył się latem tego roku w Morawie.

W załączeniu podziękowanie Melitty Sallai oraz laudacja dra Markusa Bauer.

Read 3482 times