Print this page
Wednesday, 25 November 2015 20:48

Polsko-niemieckie spotkanie Zachować Pamięć Bautzen - Sobótka w Morawie

Rate this item
(0 votes)

W dn. 02-07.11.2015 r. w Morawie odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w ramach programu „Zachować pamięć“. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Schiller-Gymnasium w Bautzen i Powiatowego Zespołu Szkół w Sobótce. Tematem przewodnim spotkania były wizyty i warsztaty w miejscach pamięci związanych z II wojną światową.

Uczniowie zapoznali się bliżej z historią obozu koncentracyjnego w położonej blisko Morawy Rogoźnicy, kiedyś Gross-Rosen, w której przymusowo pracowali więźniowie, w następny dzień kompleks sztolni Olbrzym w Walimiu a następnie Miejsce Pamięci Dom na Wzgórzu w Krzyżowej, gdzie spotykali się członkowie ruchu oporu Krąg z Krzyżowej.

Wolontariusze z Morawy przygotowali dla uczestników podchody w parku, które rozciągnęły się na całą wieś i okolice. Dużo czasu poświęcono za gry i zabawy integracyjne. Ważnym punktem były wspólne zajęcia w pałacowej kuchni, gdzie pod okiem szefowej kuchni przygotowywano specjały kuchni śląskiej, tj. Kluski śląskie, pierogi i ciasto drożdżowe z kruszonką.

Wieńczącym punktem programu była rozmowa przy kominku z Melittą Sallai, która opowiadała o swoim dzieciństwie i młodości w Muhrau, dorosłym życiu w Afryce i powrocie do Morawy.

Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i fundacji Bethe Stiftung, bez wsparcia których projekt ten nie mógłby być zrealizowany.

Read 2473 times Last modified on Wednesday, 25 November 2015 21:25