Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

Ważne

Pałac Morawa

więcej aktualności

Monday, 08 February 2016 10:39

Warsztaty teatralne, fotograficzne i plastyczne nt. Inne Światy

Rate this item
(0 votes)

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży Świdnica-Berlin 22-26.01.2016 r. Warsztaty teatralne, fotograficzne i plastyczne nt. Inne Światy.

W Pałacu w Morawie w dn. 22-26.01.2016 r. Odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży ze Społecznego Gimnazjum w Świdnicy i Nelson-Mandela-Schule z Berlina. Młodzież wspólnie spędziła 5 dni w Morawie, podczas której wspólnie pracowali i bawili się, mając wiele okazji do śmiechu. Językiem komunikacji był przede wszystkim j. angielski, którym uczestnicy posługiwali się nadzwyczaj biegle, biorąc pod uwagę ich wiek (12-14 lat).

Uczestnicy bardzo szybko nawiązali bliski kontakt i poznawali się podczas wspólnych zabaw integracyjnych, panowała bardzo przyjacielska i miła atmosfera. Już podczas pierwszego wspólnego wieczoru młodzież podzielona na małe polsko-niemieckie grupki odgrywała scenki rodzajowe na temat: Duch Pałacu w Morawie. Nie brakowało pomysłów, od całkiem strasznych aż po sceny morderstw, co prowadziło do ogólnej radości. 

W sobotę rozpoczęły się warsztaty nt. Inne Światy, które były kontynuowane w następnych dniach. Uczniów podzielono na 3 duże polsko-niemieckie grupy. Podczas gdy jedna grupa uczestniczyła w warsztacie teatralnym, druga uczestniczyła w warsztacie fotograficznym a trzecia w plastycznym. Wszyscy pracowali samodzielnie i intensywnie w grupie. Powstały zarówno humorystyczne wizje przyszłości jak i obrazy budzące grozę, pokazujące świat ogarnięty zarazami, latające statki transportujące glebę i rośliny, jak również świat słodkości.

Warsztat fotograficzny prowadził polski fotograf, powstały ciekawe portrety robione przez uczniów, jak również inne ciekawe i pełne humoru zdjęcia. Warsztat teatralny pracujący pod okiem niemieckiego pedagoga przygotowywał najpierw małe improwizacje a potem samodzielnie przygotowywał scenki nt. Inne Światy. Wspólnie zdecydowano, które ze scen będą przedstawiane podczas ostatniego wieczoru. W sobotni wieczór odbyło się spotkanie z Melittą Sallai, świadkiem czasu, osobą, która urodziła się i wychowała w Pałacu w Morawie, a na początku lat 90-tych wraz z innymi członkami swojej rodziny założyła Fundację św. Jadwigi.

W poniedziałek grupa pojechała na wycieczkę do Świdnicy, gdzie odwiedzono partnerską szkołę i zwiedzano Świdnicę. Po południu była próba generalna przed wieczornymi prezentacjami. Najpierw był pokaz fotografii, potem scenek teatralnych, w których młodzież pokazała tendencyjne obrazy, często w przerysowany sposób, dotyczące współczesnego społeczeństwa.

Ostatni wieczór to oczywiście wspólna zabawa i dyskoteka, której towarzyszył wyśmienity nastrój. Wtorek to ostatni dzień, wspólny czas na ewaluację projektu, podczas której każdy mógł wyrazić swoje uwagi. Wszystkim podobały się przede wszystkim warsztaty. Nawiązano nowe znajomości a może nawet przyjaźnie.

Podziękowania dla Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, dzięki jej finansowemu wsparciu projekt mógł być zrealizowany.

Read 1587 times Last modified on Monday, 08 February 2016 11:16