Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

Ważne

Pałac Morawa

więcej aktualności

Tuesday, 20 September 2016 22:16

Polsko-niemiecki kurs tandemowy „Dolny Śląski – kultura i historia” w dn. 02-15.09.2016 w Pałacu w Morawie

Rate this item
(0 votes)

Stowarzyszenie Kindergarten und Bildungsstätte Hedwig e.V. zorganizowałow Pałacu Morawa ze wsparciem finansowym Fundacji Wspόłpracy Polsko-Niemieckiej i Muzeum Śląskiego w Gorlicach 14 dniowy polsko-niemiecki kurs tandemowy „Dolny Śląsk: kultura i historia”.

Od 2.do 15. września grupa Niemcόw z Berlina i Polakόw z rόżnych części Polski, zainteresowanych nauką językόw sąsiada i pogłębianiem umiejętności językowych  (23 osoby) przebywała w Palacu Morawa, aby pod okiem wykwalifikowanych lektorόw językόw obcych uczyć się wspόlnie polskiego i niemieckiego. Uczestnicy pracowali w grupach językowych oraz w polsko-niemieckich parach tandemowych, w ktόrych mieli okazję od rodzimych użytkownikόw języka uczyć się słόw i wyrażeń, razem przebywać, rozmawiać, wymieniać doświadczenia, a przy tym przełamywać opory językowe i mentalne.

Pobyt w Pałacu Morawa był swoistą lekcją historii. Codzienne obcowanie z panią Melittą Sallai, ktόra ku zaskoczeniu wielu powrόciła po latach do domu swojego dzieciństwa, była żywym przykładem historii zmiennych losόw Dolnego Śląska. Ta ciepła i mimo swojego podeszłego wieku otwarta na wspόłczesny świat dama, była motywacją do zgłębiania historii nie tylko rodziny Wietersheim-Kramsta, ale i historii całego Dolnego Śląska.

Ramowy program kursu obejmował wycieczki do Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016, Krzyżowej, gdzie grupa obejrzała niezwykle ciekawą i ważną wystawę „Odwaga i pojednanie”, do Świdnicy z uczestnictwem w niedzielnym nabożeństwie ewangelicko-augsburskiego kościoła pokoju, do Książa, Jawora i Groß-Rosen.

Uczestnicy kursu wzięli także udział w wykładach i workshopach, np. o historii Dolnego Śląska jako wspόlnego dziedzictwa europejskiego pani dr Rosemarie Franke z Muzeum Śląskiego w Gorlicach, pana Krzysztofa Kaszuba, pasjonaty miasta Strzegomia, ktόry w prezentacji video przybliżył detale najważniejszego zabytku tego miasta - perły architektury gotyckiej i unikatu w skali europejskiej - bazylikę pw. Św. Piotra i Pawła. Już tylko dla samego tego średniowiecznego kościoła warto było pojechać do Strzegomia.

Codziennie w Pałacu Morawa przy akompaniamencie pianina rozlegały się śpiewy piosenek polskich i niemieckich; były tez tańce w kręgu: polskie, rumuńskie, greckie, niemieckie. Zaś w letnie wieczory paliło się ognisko, a przy nim... Polacy i Niemcy, w międzyczasie dobrzy znajomi, a nawet przyjaciele, ktόrzy razem śpiewali i tańczyli. 

Zakończenie kursu miało miejsce w czwartek, 15.09. Uczestnicy zaprezentowali własny niezwykle barwny program kulturalny, na ktόry składały się występy teatralne, śpiew, taniec i recytacje. Uwieńczeniem wieczoru był występ muzykalowy wrocławkiego artysty sceny operowej Wiesława Gawałka.

Kurs tandemowy w Morawie był wkładem w polsko- niemiecki dialog kulturowy i w porozumienie między Polakami i Niemcami, a Dolny Śląsk – symbol dziejόw polsko-niemieckich jest regionem, ktόry łączy, nie dzieli. To czuliśmy i tej idei przyświecało nasze spotkanie, ktόre jest dziś potrzebniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Projekt wspólfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Muzeum Śląskie w Górlitz.

Read 1141 times Last modified on Tuesday, 20 September 2016 22:23