Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

Ważne

Pałac Morawa

więcej aktualności

Wednesday, 28 September 2016 19:57

Uczniowie Leibnitz-Gymnasium z Poczdamu w Morawie

Rate this item
(0 votes)

Od 19 do 23 września gościmy w Morawie nauczycielki i uczniów z gimnazjum Leibnitz-Gymnasium ze stolicy Brandenburgii, którzy odbywają podróż seminaryjną nt. „Polska – nieznany sąsiad“. Organizatorem projektu jest Fundacja św. Jadwigi.

Nauczyciele i uczniowie ze stolicy nad rzeką Havel odbyli wiele ciekawych spotkań, na początek mogli wysłuchać i zadawać pytania świadkowi czasu, która przeżyła 5 epok i po przejściu na emeryturę wróciła do domu swojego dzieciństwa. Melitta Sallai, geb. von Wietersheim-Kramsta przeżyła schyłek pruskiego feudalizmu, demokrację Republiki Weimarskiej, nieludzki reżim nazistowski, upadek kolonializmu w afrykańskiej Angoli jak również koniec komunizmu i narodziny kapitalizmu w Europie środkowo-wschodniej.

Również wizyta w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego była ciekawą lekcją o odwadze do oporu w niebezpiecznym czasie wojny.

Zwiedzanie i poznanie historii ościoła Pokoju w Świdnicy dało wybitne świadectwo do czego prowadziły wojny religijne i jak ważne jest dbanie o pokój.

Spotkanie z rówieśnikami z Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu było okazją do uświadomienia sobie, jak mało nas rózni i jak wiele łączy i że nie warto ulegać stereotypom.

Wizyta w byłym obozie koncentracyjny Gross-Rosen pokazała młodzieży, do jakich występków i okrucieństw doprowadza totalitarny reżim.

Natomiast zwiedzanie zamku w Książu było ciekawym przyczynkiem do refleksji nt. władzy, polityki, zaangażowania i ceny, którą płaci się za utraconą wolność.

Całodniowa wycieczka do Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska, Europejskiej Stolicy Kultury zwróciła uwagę Niemców na nowoczesne miasto, na nowo odbudowane z ruin, z optymizmem zwrócone w kierunku zjednoczonej Europy.

Read 1133 times