Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

Ważne

Pałac Morawa

więcej aktualności

Sunday, 06 November 2016 09:44

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży Sobótka-Hoyerswerda „Zachować Pamięć“ w dn. 24-29.10.2016 r.

Rate this item
(0 votes)

Koniec października, polska złota jesień to piękny czas na spotkanie w Morawie. Tym razem do Morawy przyjechała młodzież ze szkoły Johanneum Hoyerswerda oraz z Powiatowego Zespółu Szkół nr 3 z Sobótki. Temat projektu nakłaniał do głębokich refleksji, szczególnie po zwiedzaniu i warsztatach w miejscach pamięci. Uczniowe odwiedzili miejsca na terenie Dolnego Śląska, które odgrywają ważną rolę w polsko-niemieckiej historii.

Młodzież odwiedziła obóz pracy Gross-Rosen, w którym uczestniczyła zarówno w oprowadzeniu z przewodnikiem, jak również w warsztatach na temat listów wysyłanych przez jeńcow obozu. W ofercie programu grupy znalazły się także odwiedziny w Miejscu Pamięci Dom na Wzgórzu i Dom Spotkań Młodzieży w  Krzyżowej, gdzie spotykali się członkowie ruchu oporu Kręgu z Krzyżowej. Młodzież odwiedziła również zamek w Książu, gdzie poznała historię zamku od Mieszka I do czasów II Wojny Światowej. W ostatnim dniu pojechali do Walimia i zwiedzali kompleks sztolni Riese.

W czasie wolnym młodzież poznawała się wzajemnie poprzez przygotowane przez prowadzącą  gry i zabawy integracyjne, wspólne zajęcia w kuchni, podczas których przygotowano powidła śliwkowe, marmoladę dyniowo-pomarańczową i smażono wspólnie placki ziemniaczane. 

Ważnym punktem programu był wieczór przy kominku ze świadkiem czasu, Melittą Sallai, która opowiadała o swoim dzieciństwie spędzonym w Morawie i o czasach zarówno poprzedzających II wojnę światową jak również o wojnie i wyprowadzce z Morawy w styczniu 1945 roku.

Sporo uczniów z obydwu szkół okazało się być muzykami. Każdego wieczoru spotykali się w auli, aby wspólnie muzykować, w szczególności grać na dostępnym w Morawie pianinie. 

Wszyscy uczniowe wrócili do swoich domów pełni nowych wrażeń, przyjaźni i w dobrym nastroju. 

Specjalne podziękowania dla Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (DPJW) i Fundacji Bethe, dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć.

Read 1122 times Last modified on Sunday, 06 November 2016 09:49