Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

Ważne

Pałac Morawa

więcej aktualności

Thursday, 20 April 2017 20:30

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży „Przemiana poprzez zbliżenie”, 27.03-31.03.2017 r.

Rate this item
(0 votes)

Wiosenna aura i skąpany w słońcu Pałac w Morawie przywitały uczestników kolejnego już polsko-niemieckiego spotkania młodzieży. Uczniowie dwóch szkół – Norbertus Gymnasium w Magdeburgu i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu spędzili ostatnie marcowe dni  (27.03-31.03) na wspólnej zabawie i pracy.

Celem spotkania było zbliżenie się młodzieży polsko-niemieckiej, poprzez aktywności edukacyjne, wspólne spędzanie wolnego czasu oraz wizyty we Wrocławiu, Świdnicy i Krzyżowej.

Motywem przewodnim było odnajdywania wspólnych mianowników w relacjach sąsiedzkich Polski i Niemiec, w perspektywie kulturowej, historycznej i współczesnej. Młodzież pracowała w grupach międzynarodowych nad małymi prezentacjami kulturalnymi, brała także aktywny udział w oprowadzaniu po stolicy Dolnego Śląska.

Zresztą wizyta we Wrocławiu nie była jedyną atrakcją, czekającą na uczestników spotkania. Odwiedzili oni także piękny Kościół Pokoju w Świdnicy oraz pojechali do Krzyżowej, by poznać działalność międzynarodowego centrum spotkań młodzieży i historię kręgu z Krzyżowej (Kreisauer Kreis). Przybliżeniu skomplikowanych dziejów mieszkańców Dolnego Śląska po II wojnie światowej, doskonale posłużyło spotkanie z panią Mellita Sallai, która opowiedziała o losach swoich i swojej rodziny, pokazała uczestnikom rodzinny album ze zdjęciami i odpowiadała na nurtujące młodzież pytania.

Najsympatyczniejsze były spotkania nieformalne, które odbywały się zarówno podczas zabaw i gier integracyjnych, podczas przepysznych posiłków, serwowanych przez pałacową kuchnię, jak i pierwsze w tym sezonie ognisko z kiełbaskami, gry w piłkę i muzykowanie przy pianinie i ukulele.

Spotkanie w Morawie, dofinasowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, było pierwszą częścią projektu dwóch szkół parnterskich. Po podsumowaniu wizyty w pałacu, młodzież polska i niemiecka udała się do Berlina, a stamtąd do Magdeburga, by kontynuować proces poznania się i zbliżenia poprzez kulturę, muzykę i historię.

Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży

Read 1065 times Last modified on Thursday, 20 April 2017 21:42