Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

Ważne

Pałac Morawa

 • Święty Mikołaj w przedszkolu!
  Święty Mikołaj w przedszkolu! Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień, 6 grudnia. Wszystkie dzieci już…
  Written on Saturday, 08 December 2018 16:01
 • Elf o imieniu Koko
  Elf o imieniu Koko W poniedziałkowy poranek do przedszkola w Morawie przyjechała pani Ania,…
  Written on Wednesday, 05 December 2018 18:44
 • Zapalamy pierwszą świecę w adwentowym wieńcu
  Zapalamy pierwszą świecę w adwentowym wieńcu Tradycyjnie w naszym przedszkolu ułożyliśmy wieniec adwentowy z czterema świecami.…
  Written on Monday, 03 December 2018 18:46
 • Pluszowy miś
  Pluszowy miś W środę, dzieci obchodziły święto swojego ulubieńca „Pluszowego Misia”. W…
  Written on Monday, 26 November 2018 19:51
 • Robimy smaczny i zdrowy sok!
  Robimy smaczny i zdrowy sok! W ramach warsztatów kulinarnych dzieci z grupy „ Biedronki” przygotowały…
  Written on Thursday, 22 November 2018 15:54
więcej aktualności

Monday, 12 February 2018 18:38

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży Sobótka-Bautzen w dn. 11-16.12.2017

Rate this item
(1 Vote)

Powiatowy Zespół Szkół w Sobótce i Schiller-Gymnasium z Bautzen to wieloletni partnerzy wymiany, którzy zawsze cieszą się na coroczne spotkania w Morawie. W tym roku tematem spotkania było Boże Narodzenie a program spotkania był bardzo wyszukany i urozmaicony.

W dniu przyjazdu po zakwaterowaniu w pięknych pałacowych pokojach wszyscy spotkali się w auli. Runda zapoznawcza po polsku i niemiecku i wiele ciekawych gier i zabaw zapoznawczych prowadzonych przez Agnieszkę.

We wtorek było wiele zajęć do wyboru – prace porządkowe w parku, robienie dekoracji adwentowych, szczególnie pokaźnych rozmiarów wieńca adwentowego, pieczenie pierników, lepienie wigilijnych pierogów z kapustą i grzybami – każdy znalazł coś dla siebie.

We środę wycieczka do Wrocławia, zwiedzanie Starego Miasta i zakupy na jarmarku bożonarodzeniowym.

Program czwartkowy był również bardzo ciekawy i zróżnicowany – prezentacje zwyczajów bożonarodzeniowych, pieczenie niemieckiego ciasta bożonarodzeniowego Stollen, przygotowanie ogniska, przy którym wszyscy wieczorem ochoczo się dogrzewali i przedstawiali tradycje bożonarodzeniowe nie tylko polskie i niemieckie, ale również meksykańskie, amerykańskie i rosyjskie.

Również przedostatni dzień upłynął bardzo szybko, wycieczka do Kościoła Pokoju w Świdnicy i wieczór przy kominku z Melittą Sallai, której opowieści o życiu w dawnej Muhrau wszyscy wysłuchali w ogromnym skupieniu i potem zadawali mnóstwo pytań, których nie było końca.

Ostatni dzień to refleksja i plany na następne spotkanie. I wniosek, że tylko spotkanie pozwala znaleźć wspólny mianownik do dialogu.

Czas spędzony w Morawie był przyczynkiem do refleksji o stereotypach, którymi posługujemy się myśląc o innym kraju i szukaniu drogi do szukania porozumienia.

Read 647 times Last modified on Tuesday, 13 February 2018 07:47