Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

Ważne

Pałac Morawa

 • Malowanie jajek
  Malowanie jajek Tradycyjnie tuż przed Świętami Wielkanocnymi malowaliśmy jajka. W środę, po…
  Written on Thursday, 18 April 2019 08:32
 • Pieczemy wielkanocne babki
  Pieczemy wielkanocne babki Zbliżają się Święta Wielkanocne... jak tradycja każe, pieczemy ”Baby Wielkanocne”.…
  Written on Wednesday, 17 April 2019 08:11
 • Wielkanoc już tuż-tuż
  Wielkanoc już tuż-tuż Pełną parą przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Dzisiaj dzieci wraz…
  Written on Wednesday, 17 April 2019 08:07
 • Nowe oblicze Indii
  Nowe oblicze Indii Podczas ostatniego spotkania z ,,Filharmonią na wesoło” wyruszyliśmy w muzyczną…
  Written on Wednesday, 17 April 2019 08:02
 • Barwne obrazy
  Barwne obrazy W kwietniu w grupie przedszkolnej odbyły się kolejne zajęcia z…
  Written on Tuesday, 16 April 2019 11:42
więcej aktualności

Thursday, 22 November 2012 19:27

Nareszcie się udało – dach pałacu w Morawie znowu świeci blaskiem!

Rate this item
(1 Vote)

Na czas, przed nastaniem zimy, w zeszłą sobotę o godzinie 16.45, pracownicy przedsiębiorstwa GALEKO z Wrocławia zamocowali na dachu ostatni kawałek ocynkowanej blachy z tytanu.

Od pięciu lat Fundacja Św. Jadwigi z Morawy starała się o uratowanie należącego do niej neoklasycznego pałacu. Budynek był zagrożony, bo stary dach nie był już szczelny i nie powstrzymywał deszczu przed wdzieraniem się do środka. Szkody były już widoczne gołym okiem i stawiały pod znakiem zapytania dalszą działalność charytatywnego przedszkola i międzynarodowego ośrodka edukacyjnego, które działają w pałacu.

Działając wspólnie pod hasłem „Razem jesteśmy silni” - remont dachu umożliwili partnerzy z polskiej strony: Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, gmina Strzegom, Fundacja Polska Miedż w Lubinie, natomiast z niemieckiej strony Fundacja Eryki-Simon (Erika-Simon-Stiftung), Fundacja Redel (Redel Stiftung), Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury z siedzibą w niemieckiej części Zgorzelca (Görlitz) ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów (Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz,Görlitz (DPS),oraz inni prywatni ofiarodawcy z Niemiec. Prace zostały przeprowadzone według planu uwzględniającego konserwację zabytków, stworzone zostały przez biuro Pana Jacka Kramnika. Materiał do pokrycia dachu dostarczyło przedsiębiorstwo RHEINZINK/Polska.

Podczas skromnej uroczystości reprezentanci Fundacji Św. Jadwigi podziękowali ofiarodawcom oraz wszystkim, którzy się przyczynili do remontu. Zarząd reprezentowali Pani Arletta Drozdowicz, Pani Agata Tomaszewska, Pani Stanisława Gos oraz członkowie Rady Fundacji Pani Melitta Sallai, Pani Thesi von Werner i Pan Grzegorz Konarski. Polska strona ofiarodawców była reprezentowana przez wiceburmistrza gminy Strzegom, Pana Wiesława Witkowskiego, starostę powiatu świdnickiego, Pana Zygmunta Worsę oraz  Konserwator Zabytków, Panią Barbarę Obelindę. Ze strony niemieckich ofiarodawców był obecny Pan Dr. Peter Schabe z Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury. Przyjechał specjalnie z Berlina, aby ocenić prace i potwierdzić dobrą współpracę z Fundacją Św. Jadwigi, która została wyróżniona po polskiej stronie.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Strzegom

Fundacja Polska Miedź

Erika Simon Stiftung

Redel Stiftung

Der Beaufragte der Bundesregierung fur Kultur und Medien

Deutsch-Polnische Stiftung

jak również darowiznom od osób prywatnych z Polski, Niemiec i Szwajcarii.

http://www.deutsch-polnische-stiftung.de/projekte.php?lan=de

Read 5012 times Last modified on Tuesday, 04 December 2012 10:37