Sprawozdania OPP


Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Monday, 28 January 2013 20:52

Trzy najważniejsze dni z historii mojego kraju

Rate this item
(2 votes)

Polsko – Niemiecki projekt historyczny w Morawie „Trzy najważniejsze dni z historii mojego kraju”  21.- 26. Stycznia 2013 r.

14 młodych Niemców (Christliches Gymnasium Johanneum Hoyerswerda) oraz 18 Polaków (Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie) - dzięki uprzejmości Fundacji św. Jadwigi w Morawie - miało możliwość spotkania się w tutejszym pałacu na seminarium historycznym „Trzy najważniejsze dni z historii mojego kraju”.

W dniach 21 – 26.01.2013 młodzież brała udział w licznych warsztatach, zajęciach integracyjnych oraz – oczywiście – prezentowała projekty dotyczące owych trzech najważniejszych, wybranych przez siebie dni w historii obu krajów. Niemcy wybrali: bitwę w lesie Teutoburskim (9 r.), reformację Marcina Lutra (1517r.)  i  powstanie oraz upadek Muru Berlińskiego(1961-1989). Polska grupa zaprezentowała swe projekty dotyczące bitwy pod Grunwaldem (1410r.), cudu nad Wisłą (1920r.) oraz Powstania Warszawskiego (1944r.). Uczestnicy prowadzili dyskusje, brali udział w przeróżnych zabawach integracyjnych i interesujących warsztatach, oraz – oczywiście – wspaniale się  bawili. Szaleli w śniegu podczas  bitwy na śnieżki, zorganizowali polskie oraz niemieckie wieczory, tańczyli do upadłego na dyskotece a także integrowali się we własnych pokojach. Ponadto uczestnicy brali udział w wycieczkach wyjazdowych – zwiedzili Bazylikę w Strzegomiu, Kościół Pokoju w Świdnicy i muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy. Niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy... Tak samo było w tym przypadku. Żal było się żegnać, niejednemu łezka zakręciła się w oku, kiedy nadszedł czas rozstania. W sobotę rano obie grupy opuściły Pałac w Morawie, gdzie spędziły wspaniały tydzień. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda się powtórzyć podobny wyjazd w takim gronie!

Klaudia Chmielewska

Projekt był wspierany przez Flick-Stiftung i Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Read 11697 times Last modified on Monday, 28 January 2013 20:59