Sprawozdania OPP


Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Facebook Przedszkole św. Jadwigi w Morawie

Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Tuesday, 28 May 2019 11:08

„Razem osiągniemy więcej”

Rate this item
(0 votes)

W dniach 16-23.05.2019 odbyły się Polsko- Niemieckie warsztaty ogrodnicze w ramach programu „Razem osiągniemy więcej. Teraz zawodowo!” Sfinalizowane dzięki Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Naszymi gośćmi byli nasi wieloletni partnerzy: Peter- Lene Schule Berlin oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Nowosielce. Spotkanie w Morawie było poprzedzone kilkudniowym spotkaniem w Bad Muskau.

Pierwszego dnia, spotkaliśmy się wszyscy przy kolacji.  Potem przedstawiliśmy naszym uczestnikom historię naszego pałacu, niezwykle pomocna była Pani Melitta Sallai, która opowiedziała uczestnikom wiele ciekawych historii na temat tego miejsca i jego historii. Tego samego dnia skupiliśmy się jeszcze na omawianiu programu spotkania. Najważniejszym punktem tego projektu była budowa tarasu przy nowo wyremontowanym Domku Ogrodnika. Drugim, niemniej ważnym zadaniem było nasadzenie bylin, krzewów i kwiatów.

Dzień drugi przywitał nas pięknymi promieniami słońca, uczestnicy zostali podzieleni na kilka polsko-niemieckich grup, wspólne działanie przełamało barierę językową i już drugiego dnia można było zaobserwować pierwsze przyjaźnie i sympatie, które nawiązywały się podczas wspólnej pracy. Tego dnia odwiedziliśmy każdy zakamarek placu wokół pałacu i zwiedziliśmy park. Rozpoczęły się pierwsze prace, każdy uczestnik wykazywał się dużym zapałem do pracy.

Dzień trzeci. Znów piękna pogoda, już od rana zaczynamy dostrzegać zmiany zachodzące w naszym ogrodzie, klomby już prawie wyplewione, maszyny pracują, miejsce na wyłożenie kostki tarasowej już gotowe, widać dużo uśmiechów! Część z uczestników już od południa szykuje drewno na zorganizowania wieczornego ogniska, gdzie będzie można omówić dalsze prace projektowe oraz pogłębić partnerstwo.

Czwartego dnia zaplanowaliśmy naszym uczestnikom wycieczkę do Arboretum w Wojsławicach. Wycieczka w tak pięknym miejscu była ciekawym wydarzeniem dla naszych uczestników. Po Arboretum uczestnicy odwiedzili gospodarstwo ekologiczne w Stoszowie, gdzie na 180 hektarach uprawiany jest głównie orkisz oraz warzywa. Gospodarstwo posiada certyfikat „Demeter”.

Piątego i szóstego odwiedziliśmy kuchnię pałacową aby przygotować pyszne pesto z czosnku niedźwiedziego, który jest naszym lokalnym produktem. Dalej kontynuowaliśmy rozpoczęte prace aby w przedostatni dzień móc podziwiać efekty pracy młodzieży. Wieczorami uczestnicy przedstawiali swoje szkoły, uczestniczyli w wielu dyskusjach na temat systemu kształcenia zawodowego w obydwu krajach, dowiedzieliśmy się więcej o możliwościach odbycia praktyk zawodowych za granicą.  To były bardzo dokształcające zajęcia.

Siódmego dnia zastał nas silny deszcz. Mimo ulewy część z uczestników jeszcze wychodziła na zewnątrz pod parasolem, aby sprawdzić efekty pracy, które napawały wszystkich uczestników dumą. Dzień siódmy to był czas na odpoczynek i ewaluację spotkania, czas na wspólna zabawę i omówienie wykonanych prac.

Ósmego dnia po obiedzie i wspólnych uściskach pożegnaliśmy naszych drogich gości. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wspólnie spędzony czas i wspaniale wykonaną pracę na rzecz naszego parku.

PATRONAT HONOROWY

Program "Razem osiągniemy więcej" objęty jest wspólnym Patronatem Pani Agaty Kornhauser- Dudy, Małżonki Prezydenta Rzeczpospolitej i Pani Elke Büdenbender, Małżonki Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.

WSPARCIE

W latach 2018-2020 program otrzymuje dofinansowanie Fundacji Nowe Landy (Stiftung Neue Länder)

 

Read 959 times Last modified on Tuesday, 28 May 2019 11:25
więcej aktualności