Sprawozdania OPP


Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Facebook Przedszkole św. Jadwigi w Morawie

Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Monday, 17 June 2019 07:54

Pałacowe spotkania

Rate this item
(0 votes)

W Pałacu w Morawie w siedzibie Fundacji św. Jadwigi w ramach projektu „Moja i twoja historia – ocalić od zapomnienia” odbywają się SPOTKANIA PAŁACOWE, podczas których gościmy wraz z uczestnikami projektu znaczących dla Dolnego Śląska Seniorów.

Pierwsze spotkanie odbyło się  20.05.2019 r. a gościem specjalnym była Pani Melitta Salai.

Jej osoba jest wizytówką i marką Fundacji i namacalnym dowodem na to, czym jest poczucie tożsamości z małą ojczyzną i jak wzbudzać w innych zainteresowanie historią własnego regionu. Mellita Sallai, dzis 92 letnia letnia nestorka rodziny von Wietersheim-Kramsta, ur. w 1927 r. w Pałacu w Morawie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość i dokąd wróciła przed 27 laty, aby utworzyć tu Fundację św. Jadwigi,  szczyci się polskim obywatelstwem. Otrzymała za swoją działalność społeczną i kulturalną i charytatywną wiele nagród i odznaczeń: 27.04.1998 r. na wniosek dzieci została przyjęta do grona członków Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, w roku 1999 nagroda POLCUL – Fundacji Niezależnej Kultury Polskiej, za działalność na rzecz rozwoju stosunków polsko-niemieckich otrzymała  2001 r. Nagrodę Polsko- Niemiecką , 09.2015 r. Nagrodę Kulturalną Śląska, Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Z okazji 25-lecia samorządu lokalnego odznaczona przez władze miejskie gminy Strzegom tytułem „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej”. Tytuł „Honorowy Obywatel Strzegomia” jest wyrazem wdzięczności i uznania za działalność Melitty na rzecz lokalnej społeczności i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Melitta Sallai jest pełna inicjatywy i energii, nie  ma tendencji  do nostalgii czy rozpamiętywania przeszłości, lecz swoimi działaniami daje przykład, ile identyfikowanie się i duma z bycia członkiem społeczności, może wyrządzić dobra. Pielęgnuje to, co zostało z piękna miejsca: zespół pałacowo- parkowy należy do jednych z wielu na ziemi strzegomskiej, ale do jednych z  niewielu zachowanych i służących celom społeczności lokalnej. Uważa, że najcenniejszy jest pokój, pokój trzeba cenić bardziej niż dobra materialne - to motto przyświeca jej przez całe życie, pomaga jej czynić dobro i zjednywać sobie ludzi.

Podczas spotkania Pani Melitta zabrała nas w piękną podróż po swoim dzieciństwie spędzonym na Dolnym Śląsku, dzieląc się wspomnieniami z życia rodzinnego, szkolnego a także z czasów wojny.. Przebyliśmy z panią Melittą drogę przez Niemcy, Austrię, Francję, Portugalię, Afrykę, by wrócić do Morawy. Wszystkie te opowieści można też przeczytać w książce Pani Melitty pt. „Z Muhrau do Morawy. Niezwykłe życie w Europie i Afryce”. Zapraszamy do przeczytania książki będziecie Państwo urzeczeni historią i losami Pani Melitty. Zainteresowanie pierwszym Pałacowym Spotkaniem było ogromne, na spotkanie przyjechało ponad 40 uczestników naszego projektu , z Wałbrzycha, Świdnicy, Strzegomia, Rogoźnicy. Spotkanie prowadziła dyrektor Fundacji Pani Marzena Muszyńska – Szwegler.

Odbyło się ono w ramach projektu „Moja i twoja historia – ocalić od zapomnienia” dofinansowanego ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020”. Rozpoczęliśmy nim cykl Pałacowych spotkań w Morawie.

 

Autor: Alicja Przepiórska koordynatorka projektu

 

„Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz

Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020”.


Read 1129 times Last modified on Monday, 17 June 2019 15:08
więcej aktualności