Sprawozdania OPP


Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Facebook Przedszkole św. Jadwigi w Morawie

Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Monday, 17 June 2019 15:10

Pałacowe spotkania

Rate this item
(0 votes)

W Pałacu w Morawie w siedzibie Fundacji św. Jadwigi w ramach projektu „Moja i twoja historia – ocalić od zapomnienia” odbywają się SPOTKANIA PAŁACOWE, podczas których gościmy wraz z uczestnikami projektu znaczących dla Dolnego Śląska Seniorów. Wczoraj 12.06.2019 r. gościem specjalnym był Pan dr Kazimierz Niemierka.

Urodzony we wsi Niemierki w Sokołowie Podlaskim, syn drobnej szlachty, jak mówi o sobie „dziecko wojny”. Od dzieciństwa wzrastał w tradycji patriotyzmu i wartości religijnych. Bóg- Honor- Ojczyzna – to motto towarzyszy mu przez całe życie i swoim życiem daje mu namacalny dowód. Pan Kazimierz zabrał nas w cudowną podróż po swoim dzieciństwie, naznaczonym traumą wojny, okupacji niemieckiej i radzieckiej a także okrutnymi konsekwencjami wojny domowej, która na Podlasiu trwała do lat ’50. Wysłany z rodzinnych Niemierek na Ziemie Odzyskane, z zakazem nauki w szkole średniej, trafił do górniczego Wałbrzycha, zasilając szeregi zawodowej szkoły górniczej. Wałbrzych oczarował go swoją międzykulturowością, to tu stawał się bacznym obserwatorem losów ludzkich, wrażliwy w każdym wiedział człowiek, bez względu na pochodzenie, nawiązywał przyjaźnie, otwierał się na nowe. Pierwsze wspomnienie wiązało się z wycieczką na Chełmiec, szczyt górujący nad Wałbrzychem. Napisał do rodziców w liście „ Byłem w chmurach”. Miał szczęście do ludzi i wspaniałych pedagogów, którzy rozbudzali w nim pasje. Szybko okazało się, że sport i teatr są mu pisane. Usłyszeliśmy wiele ciekawych historii z życia młodego Kazia, anegdoty o powrocie czarną Wołgą w eskorcie radzieckich żołnierzy, o karierze w KLEKSIE i występach w TV Katowice, o dobrze zapowiadającym się sportowcu i trenerze. Przez studia związał się ze sportem, potem aktywnie promował i trenował młodych sportowców w klubie sportowym Górnik, żeglarzy na obozach żeglarskich w Radzyniu, związany z wałbrzyskimi kopalniami, całe życie otaczał się ludźmi i dla nich pracował. W roku 2002 obronił doktorat z tematyki historii sportu wałbrzyskiego otrzymując tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej. Swoją pracą oddał hołd wszystkim zaangażowanym w budowanie sportu i kultury fizycznej w powiecie wałbrzyskim i ocalił wspomnienie o  nich od zapomnienia. Honorowy Obywatel Miasta Wałbrzycha. Dziś mimo, że po przejściu na emeryturę wyjechał do Krakowa, angażuje się w życie społeczne  i kulturalne Wałbrzycha i regionu. Spotkanie z Panem Kazimierzem pełne było wzruszeń, ale i radości i śmiechu. Pan Kazimierz Niemierka jest najstarszym wolontariuszem w Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, uczestniczy czynnie jako aktor w pracach grypy Poetica, udziela się na polu społecznym i kulturalnym. Na koniec spotkania przeniósł nas na chwilę w świat sztuki teatru.

Pałacowe Spotkania to także okazja do prywatnej rozmowy, do wymiany własnych wspomnień, do spotkania z ciekawymi Seniorami, którzy tworzą naszą międzykulturową mozaikę. Zainteresowanie było ogromne, na spotkanie, mimo ogromnego upału, przyjechało ponad 40 uczestników naszego projektu, z Wałbrzycha, Świdnicy, Strzegomia, Rogoźnicy. Spotkanie prowadziła koordynatorka projektu Alicja Przepiórska.

Odbyło się ono w ramach projektu „Moja i twoja historia – ocalić od zapomnienia” dofinansowanego ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020”. 

Autor: Alicja Przepiórska koordynatorka projektu

Read 1034 times
więcej aktualności