Sprawozdania OPP


Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Facebook Przedszkole św. Jadwigi w Morawie

Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Wednesday, 21 August 2019 17:02

Akademia Muzyczna w Morawie

Rate this item
(0 votes)

W dniach 28.07- 11.07 w Pałacu w Morawie odbyła się Akademia Muzyczna . Uczestnikami Akademii byli młodzi, utalentowani muzycy z Polski, Ukrainy i Niemiec, którzy na co dzień uczęszczają  do szkół muzycznych dla wybitnie uzdolnionej młodzieży.

W grupie „Seniorów” uczestniczyli muzycy w wieku od 13 do 19 lat, którzy przygotowywali się do koncertów pod kierunkiem skrzypaczki koncertowej, nauczycielki skrzypiec w Wyższej Szkole Muzycznej Musik Hochschule Hanns Eisler w Berlinie Zoi Nevgodovskiej. W młodszej grupie „Junior”, uczestniczyły dzieci  w wieku 10-12 lat, które przygotowywały się pod kierunkiem wrocławskiej skrzypaczki Magdaleny Płociennik. Każdego dnia odbywały się zarówno intensywne próby indywidualne, jak i w orkiestrze - w przeciągu 14 dni młodzi muzycy zagrali 4 koncerty – w Sali Maksymiliana w Zamku Książ, w kościele Zbawiciela i w Bazylice w Strzegomiu oraz koncert open air w ramach  Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.

Zwieńczeniem projektu był Koncert Finałowy w Pałacu w Morawie.

  W dniu 1.08. 2019, dzięki inicjatywie Fundacji św. Jadwigi odbył się II Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy o Nagrodę św. Jadwigi -„Hedwig Prize”, przygotowany dla młodych utalentowanych skrzypków, który odbył się w sąsiadującym Strzegomiu. W konkursie wzięło udział 22 młodych skrzypków z 5 krajów: Hiszpanii, Ukrainy, Rosji, Japonii i Polski. W skład międzynarodowego Jury, specjalnie dla tych utalentowanych dzieci, przyjechali doświadczeni profesorowie i nauczyciele z Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Belgii i Polski. Składamy serdeczne podziękowania Strzegomskiemu Centrum Kultury za udostępnienie sali konkursowej oraz instrumentu. Składamy również podziękowania dla rzeźbiarza, Pana Adama Ratkowskiego, autora nagród – granitowych skrzypiec dla zwycięzców konkursu w różnych kategoriach wiekowych.oraz nagrody Grand Prix, którą otrzymała 13- letnia skrzypaczka  z Berlina- Mirella Ziegler. Oprócz nagrody pieniężnej i prezentów, zwyciężczyni otrzymała zaproszenie na uczestnictwo w festiwalu „Young Classic Dialog” w Berlinie, w 2020 roku. W ramach konkursu, członkowie Jury zorganizowali warsztaty, podczas których młodzi muzycy mieli szansę na zapoznanie się z profesorami oraz zadanie im pytań.

   Ceremonia nagrodzenia i koncert dla laureatów odbył się następnego dnia w pięknej sali Maksymiliana na Zamku Książ. W tym pięknym wydarzeniu uczestniczyli nie tylko Laureaci Konkursu ale także wszyscy uczestnicy Akademii, Jury, rodzice oraz przybyli goście. Oprócz solistów, którzy zajęli pierwsze miejsca w swoich klasach, na koncercie na Zamku wystąpiła dziecięca i młodzieżowa orkiestra Akademii, pod kierownictwem Zoi Nevgodovskiej i Magdaleny Płociennik.

  W dniu 10 sierpnia odbył się Finałowy Koncert Akademii w Morawie oraz uroczyste odsłonięcie statuy Bethovena, ufundowanej przez  wieloletniego sponsora projektu Carla-Heinza Johanninga.                                                  Mieliśmy zaszczyt gościć Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec p. Hansa Jörga Neumanna i p. Konsul Doris Wildemann. Projekt objęty był Patronatem Konsulatu RFN.

Koncert finałowy od lat gromadzi w Morawie sporą publiczność i cieszy się dużym uznaniem. Po koncercie goście zaproszeni byli na piknik w przypałacowym ogrodzie.

Projekt możliwy był dzięki wsparciu wielu instytucji i prywatnych sponsorów, ale głównie dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która w tym roku dofinansowała nie tylko koszty pobytu ale sfinansowała również piękne koszulki z logo Akademii Muzycznej, plecaki na nuty oraz inne materiały promocyjne.

Zarówno uczestnicy jak i goście cieszą się już na przyszłoroczny projekt.

Read 1068 times Last modified on Wednesday, 21 August 2019 17:05
więcej aktualności