Sprawozdania OPP


Facebook Przedszkole św. Jadwigi w Morawie

Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Saturday, 12 September 2020 13:16

Vademecum zdrowego i szczęśliwego Seniora w Morawie

Rate this item
(0 votes)

W dniach 31.08- 03.09.2020 r. - w Fundacji św. Jadwigi w Morawie odbyło się Vademecum zdrowego i szczęśliwego Seniora. W ramach projektu „Moja i twoja historia – ocalić od zapomnienia” planujemy takie działania skierowane do osób starszych, które pozwalają poprawić kondycje i jakość życia.

Vademecum zdrowego i szczęśliwego Seniora to działanie skierowane do Seniorów, którego celem jest poprawa jakości życia Seniorów i zintegrowanie ich wokół koncepcji zdrowej i aktywnej starości. W ramach działania zorganizowaliśmy dwa dwudniowych warsztaty wyjazdowych, w sumie dla 60 osób, w miejscu pozwalającym na bezpośredni kontakt z przyrodą, możliwość zmiany środowiska i otoczenia, poznanie nowych osób i przeżycia nowych sytuacji. Pobyt w Morawie bardzo wzmacnia integrację, motywację do działania wśród uczestników projektu. Vademecum zdrowego i szczęśliwego Seniora to działanie, w którym koncentrujemy się na tym, w co możemy wyposażyć Seniorów, aby samodzielnie mogli dbać o swoje zdrowie i pielęgnować swój dobrostan emocjonalny. Hasłem przewodnim tegorocznego Vademecum była świadomość ciała (praca z ciałem, głosem, oddechem, uważnością). Temat pracy nad uważnością ciała, nad komunikacją pomiędzy ciałem a emocjami jest bardzo ważny z punktu widzenia osiągania równowagi w obszarze zdrowia fizycznego i emocjonalnego.

W tym roku tematem przewodnim była harmonia – harmonia ciała, duszy i umysłu. W programie znalazły się wykłady i ćwiczenia. Było o tym jak dbać o siebie od wewnątrz dobrą i mądrą dietą i suplementacją, było o czakrach, oddechu, były rytuały tybetańskie, ćwiczenia kinezjologiczne i cudne dźwięki podczas wieczornego koncertu w gongach, było o emocjach, zasięgach, przestrzeni, o jednostce i grupie, był taniec, głos, relaks.

Ten intensywny i piękny czas był spotkaniem ciała z umysłem, głosu z emocjami. Zaproszenie do współprowadzenia Vademecum zdrowego i szczęśliwego Seniora przyjęły dr Aleksandra Chybicka-Myszak, Arleta Mańka, Danuta Kozubik.

Projekt współfinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

Pozdrawiam i zapraszm do współpracy

Alicja Przepiórska Ułaszewska

Autorka i koordynatorka projektu

Read 102 times Last modified on Saturday, 12 September 2020 13:48