Sprawozdania OPP


Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Facebook Przedszkole św. Jadwigi w Morawie

Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Wednesday, 04 November 2020 17:44

Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”

Rate this item
(0 votes)

Fundacja św. Jadwigi wraz z partnerami realizuje zadanie w ramach Programu „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920” ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Projekt "Nasza Wiktoria roku 20-go" to podróż przez historię, tożsamość miejsca, ludzkie biografie, przez Dolny Śląsk, który od wieków gości walczących o wolność i niepodległość patriotów.

W oparciu o wydarzenia historyczne, które miały miejsce na terenie Dolnego Śląska a wpisywały się w nurt zaangażowania patriotycznego Polaków walczących ,,o wolność naszą i waszą", odkrywając w biografiach świadków czasu ważne wątki patriotyczne związane z wydarzeniami lat 1917-1922 w Polsce, a także podejmując się stworzenia indywidualnych definicji patriotyzmu, powstał 16 osobowy, międzypokoleniowy zespół do opowiedzenia o Wiktorii roku 20-go. Tworzą go uczennice wałbrzyskich i świdnickich liceów (II LO w Wałbrzychu , Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu oraz III LO w Świdnicy) a także dorośli z Wałbrzycha, Świebodzic, Świdnicy i Pastuchowa, którzy pod okiem trenerów odbywają międzypokoleniową podróż przez wydarzenia historyczne, własne refleksje, szukając środków wyrazu dla własnych emocji i definicji.

Wspólnie zastanawiamy się nad naszym dziedzictwem, spoglądamy z szacunkiem wstecz, analizujemy teksty literackie, śpiewamy pieśni legionistów, aby zrozumieć poświecenie i motywacje prostego bohatera, aby zrozumieć czym było zwycięstwo roku 20-go, i co my możemy wspólnie z tego zwycięstwa przenieść do naszego życia.

W siedzibie Fundacji św. Jadwigi w Morawie 05-07.10.2020 r. oraz 12-14.10. 2020 r. odbyły się międzypokoleniowe warsztaty w ramach projektu. Pierwsze miały charakter integracyjno-historyczny, poświęcone były tematyce historyczno-patriotycznej. Podczas warsztatów odbywały się też zajęcia integracji i komunikacji międzypokoleniowej a w pałacowej przestrzeni rozmailiśmy o dużych pojęciach: Ojczyzna, Patriotyzm, Zwycięstwo, opracowywaliśmy własne definicje, malowaliśmy obrazy słowem i pieśnią obraz Wiktorii. W ramach pierwszego warsztatu obyło się spotkanie ze świadkami czasu, córką legionisty roku 1920 Stanisława Stolarczyka, Różą Stolarczyk oraz panią Melittą Sallai córką ostatnich właścicieli pałacu Morawie. Drugie warsztaty komunikacyjno - teatralne to praca z testami literackimi, pamiętnikami, listami, pieśnią. To praca koncepcyjna i przygotowanie międzypokoleniowego reportażu teatralnego - spektaklu pt. „Nasza Wiktoria roku 20-go”, który uświetni obchody wydarzeń upamiętniających Wiktorię roku 20-go.

18 października w Pałacu w Strudze pokazaliśmy nasz spektakl, któremu nadaliśmy formę wędrówki.

Organizatorem projektu jest Fundacja św. Jadwigi a partnerami Via Salutis, Pałac Struga oraz Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków.

Dyrektor Fundacji św. Jadwigi Marzena Muszyńska-Szwegler i koordynator projektu Alicja Przepiórska-Ułaszewska zachęcają do obejrzenia reportażu:

Read 516 times Last modified on Monday, 09 November 2020 17:47
więcej aktualności