Sprawozdania OPP


Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Fanpage Fundacji św. Jadwigi Pałac Morawa

Facebook Przedszkole św. Jadwigi w Morawie

Pałac Morawa

stara wersja

więcej aktualności

Tuesday, 15 June 2021 09:10

SEMINARIUM PARKOWE 2021

Rate this item
(0 votes)

Z przyjemnością chcemy zrelacjonować Państwu wynik naszej ostatniej wymiany międzynarodowej, która odbyła się w naszej Fundacji w dniach: 30.05.- 05.06.2021r. Spotkanie to było kolejną edycją programu „Razem osiągniemy więcej. Teraz zawodowo!”, który jest przeznaczony dla szkół branżowych oraz techników, które równolegle do swoich codziennych zadań gotowe są razem z uczniami zaangażować się w polsko-niemiecki projekt i zbierać doświadczenia zawodowe. Takie spotkania są u nas realizowane co roku, umożliwiają one poszerzenie informacji z zakresu ochrony środowiska, prac ogrodniczych, architektonicznych, oraz wielu innych. Podczas tegorocznego spotkania gościliśmy szkoły: „Zespół Szkół Budowlanych im. K. K. Baczyńskiego z Chorzowa oraz Peter-Lenne-Schule z Berlina. W projekcie uczestniczyło 11 uczniów z Polski, oraz 3 z Niemiec + kadra z obydwu Państw.

Rozpoczęliśmy prace już od samego przyjazdu, najpierw przeszliśmy się po całym terenie, aby wspólnie mówić projekt pracy. W związku z tak rozległym terenem omawianie prac zajęło nam sporo czasu w tym dniu. Następnie przystąpiliśmy do gier i zabaw animacyjnych, które nie tylko przełamały pierwszą barierę językową, ale także umożliwiły lepszą integrację całej grupy już od samego początku. Od poniedziałku, po śniadaniu i pogrupowaniu uczestników przystąpiliśmy do prac, pierwszy dzień to dzień wielu wyjaśnień nie tylko jak przystąpić do samych prac ogrodowych, ale również jak dokonać właściwego wyboru narzędzi, jak rozplanować pracę, na czym skupić największą uwagę, itd. Wybraliśmy projekty dotyczące:

  • Dokończenia ścieżki łączącej ogród ze ścieżką terapeutyczną, oczyszczeniem zarośli ograniczających widoczność pałacu i parku, oczyszczenie starych schodów w parku i oczyszczanie roślin z zarośli takich jak jeżyny rosnące dziko w parku.
  • Oczyszczanie tarasu i groty wraz ze ścieżką przy „domku ogrodnika” znajdującego się obok pałacu w Morawa.
  • Oczyszczanie ścieżki różanej, spulchnianie ziemi pod kwiatami, plewienie i oczyszczanie z chwastów kwiatów rosnąc w przypałacowym ogrodzie.
  • Oczyszczanie, koszenie trawy trawy w wyznaczonej ścieżce dla przejażdżek konnych w parku.
  • Oczyszczanie terenu, gdzie znajdują się ruiny starej kaplicy wchodzącej w skład pałacowo- parkowy w Morawie.

Każdego dnia od godziny 08:30, po śniadaniu przystępowaliśmy do pracy w ogrodzie, w ciągu dnia czekał na nas również pyszny posiłek przygotowany w pałacowej kuchni, a na podwieczorek pyszne i czasami jeszcze ciepłe ciasto J wieczorem wspólnie ocenialiśmy efekty swoich prac przez każdą grupę. Wieczory spędzaliśmy wspólnie, podczas gier i zabaw integracyjnych, wspólnego ogniska, ale również podczas zajęć merytorycznych, na których przedstawiliśmy sobie swoje szkoły i omówiliśmy system kształcenia w każdym z państw. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, oraz przedstawiono jakie możliwości posiadają uczniowie szkół branżowych w dalszej ścieżce edukacyjnej. Choć pracowaliśmy ciężko, zagłębiając się w tajniki ogrodnictwa, to równocześnie dobrze się bawiliśmy. Szczególnie uczniom przypadły do gustu spotkania przy ognisku, gdzie słuchaliśmy pięknej muzyki, którą grała dla nas nasza koleżanka z Niemiec, lub też grami którymi umilaliśmy sobie wspólnie spędzony czas. W czwartek wyruszyliśmy wszyscy wspólnie na całodniową wycieczkę do Arboretum w Wojsławicach, która dała nam trochę wytchnienia od codziennych prac fizycznych, a równocześnie natchnęła nowymi pomysłami, które chcieli byśmy zrealizować jako ogrodnicy. Po powrocie podczas czasu wolnego zastanawialiśmy się wspólnie co jeszcze mogli byśmy zrobić i jak wzbogacić zaplanowane przez nas projekty. Następnego dnia, pełni natchnienia przystąpiliśmy do prac kończących, uczniowie bardzo starannie podeszli do powierzonych im zadań i przygotowywali swoje miejsca pracy do oceny finałowej.

W sobotę, ostatniego dnia wymiany, zaraz po śniadaniu obeszliśmy ogród raz jeszcze, aby ocenić naszą pracę i jeszcze raz zaczerpnąć ocen wykwalifikowanych pracowników pracujących w zawodzie. Po skończonym spacerze i wyjaśnieniu wielu kwestii przystąpiliśmy do oceny spotkania dzięki, której dowiedzieliśmy się co przypadło uczniom do gustu, a co jednak mniej. Zagospodarowaliśmy również czas na swobodne rozmowy z uczestnikami, o ich planach na przyszłość, ich marzeniach i oczekiwaniach wobec przyszłych podejmowanych przez nich pracach zawodowych.

Z żalem żegnaliśmy naszych pomocników, liczymy że spotkamy się wszyscy razem podczas kolejnych polsko- niemieckich spotkań realizowanych w naszej placówce.

Jesteśmy zadowoleni z wyników pracy uczniów z obydwu szkół, mamy nadzieję że wyniosą oni ze spotkania jak najwięcej pożytecznych informacji, a zawiązane przyjaźnie i nowe znajomości przetrwają lata. Pozostajemy wdzięczni za możliwość przeprowadzenia kolejnej wymiany ukierunkowanej na podnoszenie kwalifikacji w zawodzie, dzięki czemu przyczyniamy się do poszerzenia wiadomości uczestników, a nasz park odwdzięcza się blaskiem, który podziwiają odwiedzający nas goście.

Projekt finansowany ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Read 447 times Last modified on Tuesday, 15 June 2021 09:29
więcej aktualności