Print this page
Friday, 15 October 2021 12:42

Razem osiągniemy więcej. Teraz zawodowo!

Rate this item
(1 Vote)

W dniach 03 - 09 października 2021 r. zrealizowano finansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży międzynarodowe seminarium parkowe, spotkanie młodych uczniów z berlińskiej "Peter-Lenne-Schule" i Zespół Szkół Przyrodniczych i Branżowych w Głogowie na temat parku przyrodniczego i ogrodnictwa. Spotkanie w ramach projektu "Razem osiągniemy więcej. Teraz zawodowo!" ma na celu przygotowanie młodzieży ze szkół zawodowych do pracy w zawodzie ogrodnika. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zdobycia nowych, przydatnych doświadczeń zawodowych, poznania specyfiki zawodu, nabycia praktycznych umiejętności od pracowników Fundacji, którzy uczestniczyli w wymianie, a także nauczenia się nowych technik pracy od swoich kolegów w międzynarodowych zespołach.

Spotkanie rozpoczęło się od rundy zapoznawczej. Wykorzystano animatorów językowych, aby zapewnić dobrą komunikację, stworzyć swobodną atmosferę i poczucie przynależności, które było korzystne dla uczestników. Następnie został przedstawiony harmonogram projektu, który został opracowany przez nauczycieli na spotkaniu przygotowawczym, a także pracowników Fundacji. Każdy projekt został szczegółowo omówiony, a zadania zaprezentowane podczas zwiedzania poszczególnych lokalizacji. Przygotowano 10 różnych projektów, z których każdy był realizowany przy użyciu innych narzędzi i materiałów. Uczestnicy zmieniali projekty podczas wspólnych spotkań, aby jak najefektywniej nabyć kompetencje w zakresie szeroko pojętej pracy ogrodnika. Założone cele zostały osiągnięte.

Oprócz zajęć praktycznych omówione zostały różne systemy edukacyjne. Omówione zostały główne zamierzenia projektu, możliwości oferowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz możliwość odbycia praktyk zagranicznych. Uczestnicy mieli okazję poznać arboretum w Wojsławicach oraz miasto Świdnica z Kościołem Pokoju, wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, podczas zorganizowanej wycieczki. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a wolny czas wieczorem wszyscy chętnie spędzali przy ognisku lub w zamkowej bibliotece. W tym roku była to okazja do świętowania 94. urodzin Pani Melitty Sallai, która ponownie mieszka w Morawie jako współczesny świadek i miała do opowiedzenia ekscytujące historie o swoim życiu w „Muhrau”.

Read 395 times Last modified on Friday, 15 October 2021 12:52