Fundacja św. Jadwigi to wszechstronna instytucja wspierająca edukację, rozwój społeczny i integrację międzynarodową. Budujemy mosty między kulturami i pokoleniami, tworzymy przestrzeń dla rozwoju i współpracy. Wierzymy, że każdy – niezależnie od wieku i pochodzenia – ma potencjał, by tworzyć lepszą przyszłość. Naszym celem jest wspieranie tego potencjału poprzez projekty edukacyjne, artystyczne i integracyjne.
Nasza placówka to miejsce wiedzy, rozwoju i międzykulturowej wymiany.
Oferujemy różnorodne programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych – oparte na innowacyjnych metodach, kreatywnych warsztatach i interaktywnych szkoleniach.
Dzieci mają szansę odkrywać talenty, rozwijać umiejętności i poszerzać horyzonty – dla siebie, swojej społeczności i świata.
Od początku istnienia Fundacja koncentruje się na działaniach wspierających lokalną społeczność i uczestników z różnych krajów europejskich. Organizujemy warsztaty, spotkania i szkolenia, które rozwijają kreatywność, integrację międzypokoleniową i dialog międzynarodowy.
Drama, Biografia, Narracja. Innowacyjna metoda aktywizacji osób starszych. Projekt o charakterze rozwojowym, wdrożeniowym i szkoleniowym. Jego celem jest wypełnienie luki edukacyjnej — potrzeba kreowania i upowszechniania innowacyjnych metod oraz technik pracy z osobami starszymi, praktycznych poradników, szkoleń skierowanych do edukatorów, a także liderów środowisk senioralnych.
Ty i ja – moja i Twoja historia – odNOWA to projekt, którego celem jest zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania wolnego czasu, poprawa jakości i poziomu życia seniorów do godnego starzenia się dzięki dostosowanej ofercie edukacyjnej. Ma służyć wzmocnieniu emocjonalnemu i rozwojowi aktywności, wprowadzić aktywną integrację wewnątrzpokoleniową oraz wykorzystać potencjał osób starszych.
Fundacja otrzymała dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności na rozwój Międzynarodowego Domu Spotkań Morawa. W ramach tego funduszu zostaną wyremontowane i wyposażone sale seminaryjne oraz zorganizowane projekty oparte o sztuki wizualne.
„Latarnie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM)” to program wspierania dla organizacji młodzieżowych, stowarzyszeń, placówek edukacyjnych i kształceniowych w Polsce i Niemczech na czas pandemii. Dzięki dotacji PNWM realizują one projekty służące utrzymaniu i rozwijaniu kontaktów w międzynarodowej wymianie młodzieży.
Międzynarodowe Sympozjum Sztuki “Było, jest i będzie” jest wydarzeniem organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, które przybrało formę pleneru, kiedy to Pałac w Morawie staje się laboratorium i galerią sztuki.
Miejsce spotkań, nauki i inspiracji
Pałac to coś więcej niż historyczny budynek – to przestrzeń wymiany, edukacji i wspólnego rozwoju.
Oferujemy sale na konferencje, szkolenia, kongresy i programy akademickie.
Z myślą o firmach, szkołach i organizacjach społecznych tworzymy atmosferę sprzyjającą refleksji, dyskusji i działaniu.
Nasze nowocześnie wyposażone sale i inspirujące otoczenie sprzyjają ludziom, którzy chcą razem kształtować przyszłość.
Fundacja wspiera dialog międzykulturowy i zaprasza szkoły oraz instytucje edukacyjne do współpracy w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży.
Oferujemy programy dostosowane do różnych grup wiekowych – z myślą o budowaniu relacji, poszerzaniu horyzontów i wspólnej nauce.
Dla młodzieży w wieku 15–26 lat: Program umożliwia poznanie Dolnego Śląska w rytmie pór roku.
Oprócz wymiany kulturowej uczestnicy biorą udział w warsztatach (np. ceramika, zioła, język) i wycieczkach do Karpacza, Wrocławia czy Świdnicy. Opiekę zapewniają międzykulturowi trenerzy.
Program dla szkół, które chcą umożliwić uczniom zdobycie pierwszych międzynarodowych doświadczeń zawodowych.
Faza 1: Warsztaty, tygodnie projektowe i wizyty w firmach w ramach doradztwa zawodowego
Faza 2: Praktyki w Niemczech – m.in. w hotelarstwie, ogrodnictwie, gastronomii lub opiece
Program obejmuje także szkolenia międzykulturowe i indywidualne przygotowanie.
Więcej informacji i zgłoszenia:
🌐 www.zusammen-im-austausch.de
Cieszymy się na współpracę!
Posiadłość Morawa (dawniej Muhrau) została po raz pierwszy wspomniana w 1266 roku. Od 1362 roku teren był zarządzany przez benedyktynki. Obecny pałac w stylu neoklasycystycznym powstał w 1864 roku z inicjatywy Edouarda von Kramsta. Jego córka, Marie von Kramsta, działała tu społecznie. Po 1945 roku majątek był własnością państwa, obecnie częściowo sprywatyzowany.
Od 1991 roku rodzina von Wietersheim-Kramsta działa na rzecz polsko-niemieckiego dialogu i zachowania zespołu pałacowego.
Stowarzyszenie Przedszkole i Placówka Edukacyjna Hedwig e.V.
Założone w 1991 roku w Niemczech. Wspiera projekty edukacyjne i społeczne w Morawie.
Przewodnicząca: Thesi von Werner.Do tej pory przekazano ok. 2,5 mln euro w formie darowizn i dotacji.
Właścicielka pałacu od 1999 roku. Prowadzi placówkę edukacyjną i konferencyjną z noclegami i własną gastronomią.
W 2012 roku powołano spółkę „Pałac Morawa” do zarządzania działalnością.
Fundacja była wielokrotnie nagradzana, m.in. Nagrodą Polsko-Niemiecką (2001) oraz Krzyżem Zasługi RFN dla Melitty Sallai (2024).
Przedszkole Hedwig – od 1993 roku oferuje całodzienną opiekę i wsparcie edukacyjne dzieciom z trudnych środowisk. Obecnie niepubliczny punkt przedszkolny z 25 miejscami.
Placówka edukacyjna Hedwig – od 1994 roku prowadzi kursy z zakresu pedagogiki Montessori, historii Śląska, języka, kultury i ochrony zabytków. Wspierana przez liczne instytucje polskie i niemieckie.