29 grudnia

0 comments

Polsko-Niemiecko-Ukraińska Młodzieżowa Orkiestra Eastgate

29 grudnia, 2023


Polsko-Niemiecko-Ukraińska Młodzieżowa Orkiestra Eastgate, trwająca od 12 do 17 listopada 2023 roku, była wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym i muzycznym, promującym trójstronną współpracę między Polską, Niemcami i Ukrainą. Uczestnicy z tych krajów spotkali się w siedzibie Fundacji św. Jadwigi, Pałacu w Morawie, gdzie przez 6 dni wspólnymi siłami stworzyli trójnarodową kameralną orkiestrę młodzieżową angażując się w intensywne zajęcia muzyczne, gry integracyjne oraz animacje językowe.

Rozpoczęcie programu obejmowało integracyjny spacer po parku, omówienie regulaminu oraz pierwsze próby muzyczne. W ciągu następnych dni odbywały się zajęcia muzyczne pod okiem Zoi Nevgodovskiej, Remigiusza Skorwidera (który pełnił także funkcję dyrygenta), Anny Papierz oraz Marty Hunevych. Za gry integracyjne oraz animacje językowe odpowiadały Martyna Grzelak i Oliwia Drozdowicz. Animacje językowe i gry integracyjne były istotnymi punktami programu, ponieważ miały na celu budowanie relacji między uczestnikami. Istotą tego projektu jest otwarcie się na naszych wschodnich sąsiadów, również okazanie im wsparcia w tych ciężkich czasach i budowanie kulturowego mostu łączącego te trzy kraje. Program koncertu został skonstruowany tak, aby uczestnicy mogli się zapoznać z literaturą muzyczną każdego kraju. Wykonanie utworów również nie było przypadkowe, ponieważ soliści występujący z orkiestrą wykonywali partie solowe utworów kraju partnerskiego. Koncert organizowany w ramach Polsko-Niemiecko-Ukraińskiej Młodzieżowej Orkiestry Eastgate zgromadził dużą publiczność składającą się z lokalnej społeczności. Morawa jest małą wioską zlokalizowaną koło Strzegomia lokalna społeczność bardzo chętnie uczestniczy podczas wszelkich wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Fundację św. Jadwigi, a koncerty Polsko-Niemiecko- Ukraińskiej Młodzieżowej Orkiestry Eastgate jak i Letniej Akademii Muzycznej są bardzo doceniane przez społeczność za ich wyjątkowy charakter. Wspólna praca uczestników nad przygotowaniem repertuaru buduje silne więzi między uczestnikami.  Po koncercie uczestnicy wspólnie świętowali sukces podczas dyskoteki i karaoke, gdzie mogliśmy usłyszeć utwory królujące wśród młodzieży z trzech krajów.

Projekt zakończył się podsumowaniem i wzruszającym pożegnaniem, podkreślającym wartość współpracy i przyjaźni między narodami poprzez sztukę i muzykę. Orkiestra Eastgate udowadnia, że poprzez kulturę można budować mosty między ludźmi promując zrozumienie, tolerancję i współpracę na międzynarodowym poziomie.

Program w Morawie był częścią projektu, uczestnicy z Morawy pojechali do Berlina, gdzie odbył się koncert w kościele Kaiser-Wilhelm-Gedaechtniskirche, następnie w Poczdamie w kościele Inselkirche Hermannswerder. Stamtąd orkiestra wyruszyła do Poznania na koncert w Auli Lubrańskiego. Ostatni koncert odbył się w Pałacu w Rogalinie.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>