Znów zabrzmiała muzyka w Pałacu w Morawie.
Młodzi muzycy z Polski, Niemiec i Ukrainy po 2 tygodniach intensywnych prób zagrali trzeci, tym razem finałowy koncert smyczkowy w Pałacu w Morawie. W tym roku w projekcie wzięło udział 42 uczestników. Ukraińcy przyjechali z Kijowa, Odessy, Lwowa, ale także z Berlina, Stuttgartu i Wrocławia, gdzie tymczasowo udało im się znaleźć schronienie.
Kierownikiem artystycznym projektu jest p. Zoya Nevgodovska, koncertująca skrzypaczka, nauczycielka w muzycznej szkole Bach–Gymnasium i wyższej szkole muzycznej Hannsa Eichlera w Berlinie.
W tym roku w repertuarze oprócz Bacha, Vivaldiego i Purcella siegnęliśmy również po dzieła kompozytorów ukraińskich – Wasyla Barwinskiego, postaci tragicznej, właściwie ikonicznej dla losu Ukraińców w XX w. Przed II wojną światową obywatel II Rzeczpospolitej, po wojnie więziony przez 10 lat przez władze sowieckie i zmuszony do podpisania zgody na zniszczenie własnych kompozycji. Zachowały się te utwory, które zostały wydane, część udało się kompozytorowi odtworzyć w ostatnich latach życia.
Nasza orkiestra oczarowała i wzruszyła publiczność wykonaniem utworu „Melodia” Miroslava Skoryka, który urodził się we Lwowie, był dyrektorem artystycznym Opery Kijowskiej. Jego utwór Melodia stał się symbolem walki Ukraińców i wolność i grany jest w geście solidarności przez wiele światowych orkiestr.
Tegoroczną Letnią Akademię w Morawie odwiedził wybitny skrzypek Yevhenij Kostritzki, który poprowadził warsztaty skrzypcowe oraz wystąpił razem z naszą orkiestrą podczas koncertu w Teatrze w Szczawnie Zdroju.
Projekt powstał dzięki finansowemu wsparciu Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i fundacji Sanddorf-Stiftung.
Podczas tegorocznego koncertu finałowego Fundacja św. Jadwigi w Morawie została również uhonorowana certyfikatem „Miejsce przyjazne wolontariuszom”. Certyfikat przyznany nam przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego umacnia nas w dążeniu do wypracowania coraz lepszych standardów współpracy naszej organizacji z wolontariuszami, dzielenia się dobrymi praktykami i promowaniu tej formy zaangażowania obywatelskiego.
Certyfikat wręczyła p. Małgorzata Misztela z Narodowego Instytutu Wolności z programu Korpus Solidarności oraz p. Waldemar Weihs, prezes Fundacji „Merkury”, Partnera Regionalnego Korpusu Solidarności. Certyfikat odebrała Marzena Muszyńska-Szwegler, dyrektor Fundacji św. Jadwigi i koordynator projektu wolontariackiego.