W Pałacu w Morawie od 6 do 11 czerwca 2022 r. odbywało się polsko-niemieckie seminarium „Sztuka i religia średniowiecza i doby nowożytnej na Przedgórzu Sudeckim”.
Organizatorami seminarium jest Zakład Historii Sztuki Renesansu i Reformacji Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Teologii Historycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze oraz Uniwersytet w Siegen.
Studenci z Polski i Niemiec mieli okazję zapoznać się z najciekawszymi obiektami związanymi ze sztuką i religią średniowiecza i doby nowożytnej na Przedgórzu Sudeckim, takimi jak: synagoga w Dzierżoniowie, prawosławna kaplica w Sokołowsku, opactwo cystersów w Krzeszowie, Kościół Pokoju w Świdnicy i inne. Podczas seminarium studenci wysłuchali ciekawych wykładów prof. Jana Harasimowicza, prof. Andreasa Hoffmanna, prof. Udo Strätera i prof. Marcina Wodzińskiego, który opowiedział o Żydach i ich materialnym dziedzictwie na Śląsku.
Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Biskup Diecezji Świdnickiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego ks. Marek Mendyk.
Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.