Grupa z Polski i z Niemiec spotkała się w niedzielne popołudnie 28.01. Po zakwaterowaniu i zapoznaniu się z obiektem przyszedł czas na zawarcie znajomości. Warsztaty integracyjne zostały przeprowadzone przez doświadczonych już w tym zakresie nauczycieli z Polski i z Niemiec. Po kolacji przyszła pora na wyjaśnienie idei programu „Zachować pamięć” i wyjaśnienie poszczególnych działań, które będą podejmowane w kolejnych dniach. Wprowadzenie do tematyki realizowanego projektu oraz nawiązanie do czasów współczesnych stanowiły wyjaśnienie pojęcia piramidy nienawiści G.Allporta. Młodzież od razu odnalazła analogię do czasów współczesnych oraz do przypadków, z którymi niekiedy spotyka się na co dzień. Następnie wyjaśniono, że pierwszym punktem programu w nadchodzącym dniu będzie wizyta na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Aby się odpowiednio przygotować do takiej wizyty należało zapoznać się z zagadnieniami odnoszącymi się do narodowego socjalizmu. W ramach włączającego warsztatu wspólnie ułożono elementy, które składały się na główne elementy ideologii narodowosocjalistycznej. Ten wieczór stanowił dodatkowo dobrą okazję do tego, aby zorientować się ilu uczestników było już w byłym obozie koncentracyjnym i podkreślenie czego można się tam spodziewać.
Kolejny dzień rozpoczął się od wizyty w Miejscu Pamięci – Muzeum Gross Rosen. Po obejrzeniu filmu z wypowiedziami świadków historii udali uczestnicy się na zwiedzanie z wykwalifikowanymi przewodnikami. Oprowadzenie po terenie byłego obozu koncentracyjnego obejmowało m.in. wizytę w byłym kamieniołomie, w pozostałościach infrastruktury obozowej, miejscu straceń, czy w odrestaurowanym baraku więźniarskim. Uczestnicy byli poruszeni bardzo obrazowymi opowieściami pań przewodniczek, które na bieżąco odpowiadały na wszelkie pojawiające się pytania. Po wizycie w obozie grupa udała się do Świdnicy, skąd po krótkiej przerwie wyruszono do Krzyżowej. Na miejscu uczestnicy zapoznali się z historią Kręgu z Krzyżowej, oraz trudnymi stosunkami polsko-niemieckimi. Ze względu na tematykę projektu skoncentrowano się na losach kobiet, które działały w opozycji antyhitlerowskiej. Po powrocie do Morawy przystąpiono do refleksji po wizycie w obozie. Dokonano jej za pomocą przelania na papier myśli i emocji, które towarzyszyły wizycie w obozie. Efektem pracy w małych, polsko niemieckich grupach były plakaty.
W kolejnym dniu pogłębiono temat spotkania w ramach warsztatu „Prześladowania w czasach narodowego socjalizmu”. Z inicjatywy młodzieży skupiono się tu na temacie podziału stosowanego przez narodowych socjalistów przy tworzeniu grup prześladowanych z podziałem na kategorie więźniarskie stosowane w obozach. W małych grupach młodzież zastanawiała się nad znaczeniem poszczególnych oznaczeń (trójkątów więźniarskich), które otrzymywali więźniowie. Po ich rozszyfrowaniu zastanawiano się nad tym, kto i za co mógł trafić do obozu koncentracyjnego. Szczególny nacisk położono na kobiety – więźniarki obozów koncentracyjnych, które ze względu na zbyt małą powszechną świadomość społeczną odnośnie obozów przeznaczonych specjalnie dla nich są szczególnie brane pod uwagę w tym projekcie. Przedyskutowano także kwestie związane z odebraniem więźniom wszelkich należnych człowiekowi praw i poprzez nadawanie numerów, uniformów więźniarskich, golenie głów celowo pozbawiano ich cech indywidualnych. Po zajęciach uczestnicy udali się do przypałacowego parku, gdzie pomagali w pracach konserwatorskich, a także zagrali w grę terenową połączoną ze zbieraniem drewna na ognisko. Kolejnym punktem programu były zagadnienia z czasów współczesnych. Uczestnicy sami zaproponowali, żeby zająć się tematem dyskryminacji, jako zjawiskiem, z którym najczęściej mają do czynienia. Dzień zakończyła rozmowa ze świadkiem historii – Panią Melittą Sallei i wspólne ognisko. Dla uczniów ze Strzegomia było to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ urodzona w 1927 r. Pani Melitta chodziła do szkoły, która mieściła się w tym samym budynku co obecne liceum.
W środę rano mieliśmy wyjątkowego gościa. Na spotkanie z grupą przyjechała Pani Agnieszka Dobkiewicz – dziennikarka i autorka książek „Mała Norymberga” i „Dziewczyny z Gross Rosen”. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać historii kilku dziewcząt – nieomal ich rówieśniczek, które znalazły się w filiach obozu Gross Rosen. Spotkał je tam straszny los, a koniec wojny oznaczał dla wielu z nich kilkusetkilometrowe Marsze Śmierci. Części z nich nie udało się przeżyć. Autorka mówiła także o powojennych procesach sprawców odbywających się w pobliskiej Świdnicy. Spotkanie spotkało się z żywym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy chętnie zadawali pytania pogłębiając swoją wiedzę. Po południu młodzież skoncentrowała się na podsumowaniu merytorycznej części projektu oraz na grach i zabawach językowych. Wieczorem zorganizowano imprezę pożegnalną, w której zaprezentowano najnowsze trendy muzyczne w Polsce i w Niemczech. Ostatni dzień projektu koncentrował się na podsumowaniu i ocenie projektu. Uczestnicy zgodnie uznali, że tak forma poznawania historii, tj. bezpośrednio w miejscu historycznym, przy wsparciu w postaci warsztatów pogłębiających temat i pozwalających na wymianę zdań w grupie międzynarodowej pozwalają na głębokie zapoznanie się z tematem i zachęcają do dalszych badań i refleksji. Projekt zakończył się wspólną sesją fotograficzną, wymianą podarunków i deklaracjami dalszej współpracy szkół w zakresie projektów polsko-niemieckich.