W niedzielę 25.02. rozpoczął się projekt Stolen Memory. Na uczestników z Polski i z Niemiec czekali już uczestnicy z Ukrainy, którzy przywitali grupę w strojach ludowych. Wieczorem odbyły się zabawy integracyjne oraz prezentacje trzech krajów pochodzenia. Następnie zaprezentowano program i wyjaśniono po raz kolejny ideę projektu. Grupa wzięła również udział w pierwszych warsztatach tematycznych poświęconych tematyce związanej z „Effekten” – przedmiotami osobistymi więźniów, oraz zapoznała się z mapą interaktywną stworzoną przez Arolsen Archives.
Kolejny dzień rozpoczął się aktywnością na świeżym powietrzu, po czym omówiono zasady odczytywania dokumentów historycznych (e-guide), a następnie uczniowie podzieleni na grupy międzynarodowe przystąpili do opracowania poszczególnych przypadków dotyczących więźniów i należących do nich przedmiotów. Po przerwie obiadowej zrealizowano warsztaty przygotowujące do wizyty w Miejscu Pamięci (documentED) opierające się na biografiach więźniów obozu Gross Rosen. Wieczorem młodzież zorganizowała wieczór literacki oraz rozgrywki sportowe.
We wtorek wyjechaliśmy do Gross Rosen, gdzie w dwóch grupach językowych zwiedzaliśmy teren byłego obozu. Po powrocie do Morawy uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych nad refleksją po wizycie w obozie. Z tą wiedzą przystąpiono do dalszego opracowywania biografii więźniów i ustalania miejsca zamieszkania ich krewnych.
Dzień zakończył się wspólnym ogniskiem. W środę uczestnicy projektu udali się do Wrocławia, gdzie mieli okazję zwiedzić Rynek i okolicę, a przy okazji przygotować prezentację fotostory. Po powrocie był czas na dalsze poszukiwania rodzin, pisanie postów i ustalanie dalszych działań. Wieczorem młodzież spotkała się ze świadkiem historii – panią Mellitą Sallai. Rozmowa dotyczyła również tematów wojennych i zrobiła wielkie wrażenie na słuchaczach.
W czwartek uczestnicy z Polski i z Niemiec mieli okazję dzięki dyskusji podiumowej dowiedzieć się o życiu codziennym rówieśników z Ukrainy, którzy od dwóch lat żyją w rzeczywistości wojennej. Rozmowa pozwoliła na nawiązanie do współczesnych problemów, z którymi mierzą się na co dzień ukraińscy uczniowie. Po spacerze, który pomógł uporać się z emocjami po wysłuchaniu tych relacji młodzież przystąpiła do prezentacji wyników swojej kilkudniowej pracy. Wszyscy doskonale wywiązali się ze swojego zadania. Godziny późnopopołudniowe wypełniło przygotowanie do wspólnego wieczoru pożegnalnego. Grupa podzieliła się obowiązkami – część z nich przygotowywała wspólny posiłek – pierogi. Pozostali zajęli się tworzeniem polsko-niemiecko-ukraińskiej playlisty na wieczór oraz przygotowywaniem pomieszczenia. Wieczór został ukoronowany wspólną zabawą taneczną. Ostatni dzień to czas na podsumowanie całego projektu. Uczniowie wypełnili ankiety ewaluacyjne, a także graficzne, w których w sposób opisowy podsumowali spotkanie. Oceny były bardzo dobre. Podsumowując część merytoryczną zaprezentowano również program #everynamecounts, w którym każdy może nadal, indywidualnie przyczynić się do budowania wirtualnego pomnika więźniów.