2 listopada

0 comments

Razem osiągniemy więcej. Teraz zawodowo!

2 listopada, 2022


Polsko-niemiecka wymiana młodzieży Lębork – Bad Oldesloe w ramach programu „Razem osiągniemy więcej. Teraz zawodowo!”

Spotkanie pomiędzy Powiatową Szkołą Zawodową w Bad Oldesloe a Zespołem Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku odbyło się w dniach 24.10 – 28 października w Morawie.

 Projekt „Razem osiągniemy więcej” jest adresowany przede wszystkim do młodzieży, dla której udział w polsko-niemieckiej wymianie nie jest czymś oczywistym. Jego grupą docelową są uczniowie szkół zawodowych, które we współpracy z placówkami kształceniowymi umożliwiają młodym ludziom zdobywanie międzynarodowych doświadczeń. Każdy dzień umilały nam zajęcia integracyjne z animacją językową, w których młodzież chętnie brała udział. 

Na spotkaniu już drugiego dnia wspólnie przygotowaliśmy i ugotowaliśmy pierogi. Nie tylko strona niemiecka nauczyła się przyrządzać to popularne danie, również strona polska zdobyła parę ciekawych wskazówek.   W trakcie naszego spotkania zrobiliśmy wspólnie konfitury z jabłek, pigwy i dyni. Etykiety zostały wspólnie zaprojektowane, słoiki były oznakowane w języku niemieckim i polskim.  Podczas gdy część grupy pracowała w kuchni, inni przygotowywali ognisko. Wieczorem spędziliśmy wspólnie czas przy ognisku, tańcząc, śpiewając oraz przeprowadzając ciekawe rozmowy.

Omówiliśmy korzyści wynikające z przeprowadzania programów wymian zawodowych dzięki wsparciu PNWM, możliwości realizacji wymian i spotkań. Obecna praktykantka podzieliła się własnymi doświadczeniami związanymi z praktyką za granicą. Uczestnicy zostali zapoznani z programem ” 2amongmillions”, który umożliwia im zorganizowanie indywidualnej wymiany ze znajomymi poznanymi podczas spotkania. Zapoznaliśmy młodzież z systemem edukacji zawodowej w Polsce i Niemczech oraz zastanawialiśmy się wspólnie, jakie są ich plusy i minusy. Atrakcją była wycieczka do Wrocławia, gdzie uczestnicy poprzez pracę w grupach poznali zabytki miasta Wrocławia. Następnie zaprezentowali wypracowane przez siebie zadania w formie krótkiego filmiku, zdjęć i zebranych informacji.

Kolejnym punktem była rozmowa ze świadkiem czasu Melittą Sallai, która wychowała się w Muhrau i po latach tu wróciła. Młodzież rzetelnie przygotowała się do rozmowy przygotowując pytania do biografii Melitty Sallai i historii  Pałacu w  Muhrau.  Melitta Sallai opowiedziała również o swoim życiu zawodowym, choć w czasach jej kształcenia nie przygotowywano dziewcząt do pracy zawodowej.

Pod koniec projektu wielu uczestników stwierdziło, że projekt trwał zbyt krótko, a my koniecznie musimy się  spotkać raz jeszcze. Niektórzy uczniowie wykazali również zainteresowanie ewentualną praktyką w Morawie.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>