W dn. 7-13.03.2023 r. odbył się polsko-niemiecki projekt muzyczny pt. „Wiolonczela bez granic”.
Opiekunem muzycznym ze strony polskiej był dr Krzysztof Karpeta, koncertujący wiolonczelista, pedagog, animator kultury, wykładowca na wrocławskiej Akademii Muzycznej zaś ze strony niemieckiej Juliane Gilbert, wykładowczyni na Hochschule für Musik „Carl Maria Weber” w Dreźnie.
Uczestnikami projektu byli uczniowie i studenci, młodzi wiolonczeliści wiążący swoją przyszłość z muzyką.
Projekt składał się z dwóch części, pierwsza dłuższa w Morawie zakończona koncertem dla publiczności oraz druga, krótsza, podczas której polscy uczestnicy na zaproszenie swoich niemieckich kolegów mieli okazję zwiedzić Drezno, w tym operę Semper Oper, szkołę muzyczną mieszczącą się w pięknej willi Rothemund a przede wszystkim zagrać na koncercie dla publiczności w pięknym przeszklonym pawilonie Chinesischer Pavillon.
Obydwa koncerty spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, orkiestra złożona z samych wiolonczelistów zrobiła na publiczności ogromne wrażenie. Wykonano utwory J. S. Bacha, H. Lobosa, R. Matza, M. Rostropowicza, G. Faure, A. Piatti, M. Brucha i C. Davidoffa.
Projekt służył nie tylko doskonaleniu umiejętności muzycznych, ale również wzajemnemu poznaniu się, porównaniu systemów kształcenia muzycznego w Polsce i Niemczech.
Po koncercie w Morawie zorganizowano skromne przyjęcie z kawą i domowym ciastem dla uczestników i publiczności. Była to znakomita okazja do rozmów między zaproszonymi gośćmi i młodymi artystami. Dla wielu z nich koncert był pierwszą okazją do publicznego występu.
Różnica wieku pomiędzy uczestnikami nie była barierą, wprost przeciwnie młodsi wykorzystywali każdą szansę, aby podpatrywać starszych kolegów, a starsi byli opiekuńczy i dumni z tego, że mogą pomóc młodszym kolegom.
Dziękujemy za wsparcie finansowe Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.